Abd' den Konuğumuz Var.

WISCONSİN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. KALDJIAN 1998’TE İLK KEZ GELDİĞİ TÜRKİYE’YE İKİNCİ KEZ GELİŞİNDEN ÖNCE PAZAR VE PAZARCILARLA İLGİLİ (GIDA SİRKÜLASYONU) TEZİYLE PROF. OLDUĞUNU, BIJ GELİŞİNDE DE BU TEZLERİ GELİŞTİREREK KİTAPLAŞTIRACAĞINI SÖYLEDİ.

"Pazarda bir ABD’li Prof."Halka ve Olaylara TERCÜMAN gazetesi, İstanbul Umum Pazarcılar Odasının konuğu Mr. Paul’u manşetinden böyle vermişti.1998 yılında araştırma yapmak amacıyla Türkiye / İstanbul’a gelen Mr. Paul 2003 yılı Temmuzun’da İstanbul’a gelirken neler düşünmüştü bilemeyiz ama evrensel ve hümanist düşüncenin, ABD'li de olsa genç Prof.temsilcisini biz pek sevdik.Savaş karşıtı ve öğrencilerine barışı öğreten Mr.Paul’u kendi ağzından ve pazarlarda beraber yaptığımız çalışmalarla beraber sizlere de aktaralım istedik.

1997-1998 yılları arasında İstanbul'da doktora tezim tarım, gıda ve pazarlardı. Şimdi Wısconsin Üniversitesi, Eau Clarie'de Coğrafya profesörüyüm.

5 yıl önceki çalışmalarıma devam etmek için yeniden Türkiye'ye gelerek İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün’le tanıştım. Başkan bana çalışmalarımda büyük katkı sunacağını söyledi, Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesiyle yaptıkları ortak kampanyadan söz etti, Basın danışmanı Zeki Ata ve Tercüman Gazetesinden Erhan Öztürk’le beraber Sefaköy Çarşamba pazarına gittik, kampanyaya bende katıldım "Halkın filesini" beraber doldurduk. Genel bir değerlendirme yapmam gerekirse, Semt pazarlarının İstanbul’daki milyonlarca insana gıda ulaştırmada çok önemli bir rol oynadığı açık. Pazarlar, oldukça dinamik yapısıyla insanların ihtiyaçlarına cevap veriyor, mahallelerine kadar iniyor. Pazarda ki istihdamın büyüklüğü ve bundan geçimini sağlayan insanların sayısı göz ardı edilemez. Beş yıl önce geldiğim ve gördüğüm pazarlarla bu günki pazarların arasında gelişim açısından büyük fark var. Örneğin pazarcıların müşteri ile ilişkisi kesinlikle göz ardı edilemez. İstanbul Ümum Pazarcılar Odası ve Tercüman gazetesinin ortaklaşa yaptığı bu kampanyadan da doğrusu çok etkilendim.

...evet bizde Mr.Paul’den çok etkilendik ve onu bir süre daha misafir ettikten sonra memleketine yolcu ettik, öğrencilerine barışı-sevgiyi öğretmek üzere...

Güle güle Mr.Paul,

yine bekleriz...

 

1 Ağustos 2003 Cuma | 1027 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 6.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler