Fatih Çarşamba Pazarında Halkın Filesini Dolduruyoruz.

Mesut Şengün Başkanlığında, yeni bir döneme başlangıç yapan İstanbul Umum Pazarcılar Esnafı Odası yönetimi icraatlarıyla ses getirmeye devam ediyor. Çukurova gurubuna ait TERCÜMAN gazetesiyle ortak bir kampanyaya imza atan İstanbul Pazarcılar Odası; her hafta, İstanbul’un değişik pazarlarında, en az 2 ailenin (ihtiyaç sahibi) mutfak ihtiyaçlarını azami ölçüde gidermeye çalıştı. Bu 9 haftalık periyotta, 9 pazarda 35 aileye toplam 312 kg kuru gıda, 305 kg yaş sebze-meyve, 15 koli yumurta, onlarca sabun ve 100 adetten fazla kıvırcık- maydanoz ve limon dağıtımını gerçekleştiren kampanya görevlileri artık nostalji olan eski pazar filelerini, ihtiyaç sahipleriyle beraber doldurup, evlerine kadar teslim etti.

Yaklaşık 1 milyar maliyetli kampanyada tüm alış-verişler pazarcı esnafından yapıldı, ihtiyaç sahibi kampanya talihlilerinin seçiminde mahalle muhtarlarının pazarcı esnafının, gazete ve oda yönetiminin tespitlerinin yanı sıra, bir gün önceden TERCÜMAN gazetesi ve guruba bağlı SHOW TV'den yapılan anonslar neticesi, kampanya pazarlarına girildiğinde, o günkü "Halka ve olaylara” TERCÜMAN gazetesini gösteren okurlarında fileleri dolduruldu.

Renkli görüntülerin yaşandığı kampanya süresince, kampanyamıza inanmayıp sabahın erken saatlerinde pazarda bizleri bekleyen TCDD bürokratından, çocuğuna burs, ayakkabı isteyenlere, milyonlarca lira yol parası ödeyerek pazar-pazar bizi takip eden vatandaşlarımıza rastladık. Pazarcı esnaflarımızla oturup saatlerce sohbet ettik, bu sohbetlerde TERCÜMAN gazetesinden yazı işleri müdürleri, yayın kurulu üyeleri eşlik ettiler, pazarcılar odasının yönetim kurulu üyeleri katıldılar. Pazar tezgahlarında gazete kağıtlarının üzerinde ikram edilen yaz yemeklerinden tattık. Esnafın sorunlarını dinledik, vatandaşların dertlerini paylaştık.

Bizi Amerikalardan gelip ziyaret eden Prof. Paul Kaldjian'la beraber halkın filesini doldururken samimiyetin ne demek olduğuna bir kez daha şahit olduk, acar gazeteci Erhan Öztürk’ün hoş sohbetleri, usta foto muhabiri Murat abi'nin titiz çalışmaları, kampanya süresince yaşadığımız en renkli dönemlerdi. Halkın mutfağına bir nebze de olsa katkıda bulunan kampanya ve mimarlarına-görevlilerine "PAZARCI” olarak teşekkür ediyoruz. Umarız bu tip kampanyalar, diğer kuruluşlara da örnek olur. Esnaf-Halk ve Görsel basının dayanışması, "Pazar Filesi” gibi nostaljilerde kalmaz...

1 Ağustos 2003 Cuma | 623 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 6.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler