Başyazı

Başyazı

Değerli pazarcı arkadaşlarım,

Yayın hayatında bir yaşını kutladığımız Pazarcı Dergimizin bu sayısıyla sizlerle bir kez daha birlikte olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Bu bir senelik dönemde esnafla birlikte karar alıp, esnafımızla birlikte uygulayacağımız ilkesinden hiç sapmadan çalışmalarımızı sürdürdük. Bir senelik zaman dilimini değerlendirdiğimizde Oda Yönetimini devraldığımızda önümüzde bulduğumuz İstanbul'umuzun büyük pazarlarından Bahçelievler Ünverdi Pazarı, kesinleşmiş mahkeme kararı olmasına rağmen kaldırıl­ması, yeni bir yer bulunana kadar durdurul­muş, bir seneyi aşkın süredir esnaflarımız tez­gahlarını açmaya devam etmişlerdir. Yine Beşyüzevler Salı Pazarı tramvay yolu nedeniyle yer değişikliğine gidilerek, esnafımızın istediği cadde Belediyeden alınarak esnafımızın mağduriyeti önlenmiş Salı Bağcılar Pazarı, Cumartesi Soğanlı Pazarı, o bölge ve o Pazar esnaflarının katılımı ile çözüme kavuşturulmuş, bir senelik süreçte, hiç bir pazarımızın kaldırılmasına, yok edilmesine müsaade edilmemiştir.

Değerli pazarcı arkadaşlarım, marketlere karşı olan mücadelemizi, yazılı ve görsel basına taşıyarak gündemde tutmak, her Pazar başına açılan marketlerin, hileli promosyonlarını kamuoyuna duyurmak görevini de üstlenerek, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı düzeyinde marketlerle ilgili yasal düzenlemeler yapılmasını ve marketlerin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, şehir dışına çıkarılması taleplerimizi iletmiş bulunmaktayız.

Yerel Yönetimler yasasının taslağı hazırlanırken Odamızın hukuk bürosu ile yaptığımız çalışmalar neticesinde bir rapor hazırlayarak Yerel Yönetimler yasasına pazarcı esnafımızın çalışma koşullarının iyileştirilmesinde 507 sayılı yasanın dikkate alınmasını odaların meslekle ilgili kararlarda, söz ve yetki sahibi olmasının sağlanmasını, yerel yönetimler yasasına gerekli maddelerin konulmasını içeren taleplerimizi de iletmiş bulunmaktayız.

Hükümet düzeyinde yaptığımız bu çalışmaların sonuçlarını takip ederken bir taraftan da İlçe Belediyeleri düzeyindeki sorunlarımızı da takip etmekteyiz. Bazı Belediyelerin, özellikle Bahçelievler Belediyesinin Çevre Temizlik Vergisi adı altında esnafımızdan alman ve esnafımıza büyük külfet yükleyen çöp paralarının hiç bir yasal dayanağı olmadığını beyan ederek Vergi Mahkemelerine açtığımız dava da sonuçlanmıştır. Esnafımızdan alınan çöp paraları Mahkeme Kararı ile iptal edilerek ödeyenlerin başvurmaları halinde de paralarını geri alabilecekleri Mahkeme Kararı ile kesinleşmiş bulunmaktadır.

Değerli arkadaşlarım, mesleğimizle ilgili çalışmalarımızı yürütürken aynı zamanda yaşadığımız dünyada duyarlılığımızı gösteren çalışmalarımızı da elimizden geldiği kadarı ile eş zamanlı olarak sürdürmeye devam ettik. Dergimizin iki sayısında Savaşa Hayır kampanyasını açarak barış istemlerimizi tüm çevrelere duyurma çabalarında bulunduk, (ilkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle, ekonomik zorluklara düşen vatandaşlara ve kuramlara, oda olarak yardım elimizi uzattık, yaşlılarımıza sahip çıkarak, Huzur ve Şefkat Evlerine, sokak çocuklarına gerekli yiyecek ve giyecek yardımlarını esnafımızın desteğiyle yerine getirdik.

Odamızın içinde bulunduğu ekonomik sorunları aşmak, geçmiş dönemden kalan birikmiş borçların üzerine, her geçen gün binen faiz borçlarını da, sıkı bir kemer sıkma politikası uygulayarak çözmüş bulunmaktayız. Masraflarımızı en aza indirerek, Oda merkezini kiradan kurtarmak suretiyle yeni oda binasında esnafımıza modern koşullarda hizmet vermek için elimizden gelen çabayı sürdürmekteyiz. Odamıza kazandırılan Konferans salonumuz, ses düzenimiz, bilgi işlem merkezimizle, yayın ve iletişim çağını yakalama çalışmalarımıza verdiğimiz önemi belirtmek isterim. Geçmiş yönetim politikalarıyla çok kötü günler geçiren Odamız ve esnafımızın birikmiş sorunlarından tek kurtuluş yolunun esnafımızla kenetlenmek olduğunun bilincindeyiz.Yapılan hizmetlerle ilgili ayrıntılara, sayfamızda ki yerimiz yetmediği için giremedim.

Fakat yeni hizmete giren Konferans salonumuzda, ilkini geçen ay gerçekleştirdiğimiz toplantılarla devam edip, sorunlarımızın ve çözüm yollarının karşılıklı konuşarak birlikte çareler üretmeyi hedeflediğimizi birliğimizin bizlere güç ve şevk kattığını belirtir, Ramazan Bayramınızı en içten duygularımla kutlar, hepinize esenlikler dilerim.

 

Saygılarımla,
Mesut Şengün

1 Kasım 2003 Cumartesi | 1178 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 7.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler