Pazarcı Esnafı Üvey Evlat Muamelesi Görmekten Usandı Artık

Pazarcı Esnafı Üvey Evlat Muamelesi Görmekten Usandı Artık.

Esnafın Olmazsa Olmazları Şimdi Kendi Gündemini Yarattı.

Çöp Vergisi İtirazımıza Hak Veren Mahkeme Dedi Ki; Karar Alınırken İlgili Kuruma Sordun Mu?..

Yasalar, devletin kurum ve kurallarının işleyiş pratiğini sağlıkla sağlamalıdır ama devletin bireylerden meydana geldiği de unutulmamalıdır.

Önümüzdeki dönemde iki yasa bizler için, özellikle pazarcı esnafı için hayati önem taşımaktadır, aslında basit usulde vergilendirme, meselesini de koyarsak üç önemli meselesi var pazarcı esnafının ve onun kurumu pazarcı odalarının:

1- Yerel Yönetimler yasasında değişiklik pazarcı esnafına ne getirebilir?

2- Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu konusunda ki yasal değişiklik, odaların işleyişlerini gerçekten düzene sokabilir mi?

3- Aslında pazarcı esnafına neden uygulanmadığını hala anlamadığımız "Basit Usul" vergilendirme şekli pazarcı esnafına ne zaman takdir edilecek?

Yerel yönetimlerin yeniden oluşumunda bazı yetkilerin diğer kamu kumrularıyla paylaşılacağı söyleniyor. Bıı temel noktadan hareketle esnaf ve sanatkarlar kanununun eski şeklindeki 32. ve 33. maddelerin zorunluluk içermesi mutlaka sağlanmalıdır.

Esnaf ve Sanatkarlar kanununun yeni taslağında 14. madde de geçen, Resmi ve özel kuruluşlarla ilişkiler bölümünde ki paragraf kesinlik belirtmeli, faaliyet belgesi getirmeyen hiçbir esnafa belge verilmez denilebilmektedir.507 sayılı kanunda ki bu maddeler, Yerel Yönetim Yasalarıyla entegr edilmelidir.

Herkesin hep bir ağızdan kabul edip kenara çekildiği " Basit Usul" ’ün pazarcı esnafına uygulanmasına artık karar verilmesini istiyoruz. Devletin hiçbir uygulamasından bu güne kadar yüksünmeyen vatandaşa en yakın esnaf grubu pazarcı esnafını görmenin, tanımanın ve onu dinlemenin zamanı gelmedi mi? Rızkım sokaklardan çıkaran pazarcı esnafına ve onun kurumlanma üvey evlat muamelesi yapılmasını kabul etmiyoruz etmeyeceğiz.

Kurum olmanın bize de sağladığı haklar var, bu manada pratikte yaşanan ve bundan sonra kamuoyunun da sıkça göreceği kazananlardan, ÇÖP VERGİSİ zaferini örnek olsun diye aşağıya aldık.

PAZARCI ESNAFINDAN HAKSIZ BİR ŞEKİLDE ÇÖP VERGİSİ TOPLAYAN
BAHÇELİEVLER BELEDİYESİNE KARŞI İSTANBUL UMUM PAZARCILAR ESNAFI
ODASININ AÇTIĞI DAVA ESNAF LEHİNE SONUÇLANDI

İstanbul Umum Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Mesut Şengun, konu ile ilgili yaptığı açıklama da; Bahçelievler Belediyesi sınırları içersinde Tezgah açan pazarcı esnafları, şikayet dilekçeleriyle odamıza başvurarak, kendilerinden bir bina, bir gayri menkul işgal etmiş gibi çöp vergisi alınmak istendiğini, bu haksız uygulamanın durdurulması için girişimlerde bulunulmasını istemişlerdi. Yaptığımız incelemelerde, tahta başına yıllık 16-27 milyon tl arasında değişen bedellerle, esnafa çöp vergisi tahakkuk ettirildiği görülmüştür. Belediye meclisinin aldığı bu karara iptal istemiyle, kurum Avukatımız marifetiyle dava açılmış, esnafın kurumuna danışılmadan, komisyon oluşturulmadan, yasalar ihlal edilerek alınan bu kararlar, İstanbul 5. Vergi Mahkemesinde geçen günlerde görüşülerek karara bağlanmıştır. Alman kararlarda, Odaya kayıtlı olan esnafların böyle bir hizmet talebinin olmadığından ve mesleki bir karar alınırken Oda temsilcilerinin ilgili [ komisyona çağrılmadığından bahisle Belediye Meclisi kararlarının, öncelikle 2464 sayılı yasa ve bu ücreti istemeye haklı kılacak bir yasal düzenleme bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Mahkeme kararıyla iptal edilen Çevre ve Temizlik vergisi, Bahçelievler Belediyesince temyize gönderilmiştir.

Bu sonuçla Bahçelievler Belediyesi, çöp vergisi adı altında pazarcı esnafından bu güne kadar topladığı çöp paralarını iade edecek ve bu günden sonra da bu vergiyi pazarcı esnaflarından toplayamayacaktır.

Bu güne kadar çöp vergisi ödeyen pazarcı esnafımız, bu vergiyi ödediğine dair elinde makbuzu varsa, bu makbuzla beraber bir dilekçeyle Belediyeye başvurarak ödediği bu paranın iadesini isteyebilir. Müracaatı takip eden 60 gün içerisinde bu para ödenmezse, Belediyeye verilen dilekçe ve makbuzun fotokopisi eklenecek yeni bir dilekçeyle Şirinevler Vergi Mahkemesine başvurarak parasını geri alabilir...

 

1 Kasım 2003 Cumartesi | 712 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 7.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler