Japon Misafirimiz Ve Pazarlar

Japon Misafirimiz Ve Pazarlar

 

Yoshiko TSURUTA ve asistanıyla ilk 2007’nin Ağustosu’nda tanışmıştık. Dünya üzerinde, belirli yerleşim birimlerinde alışveriş mekanları hakkında araştırma yapıyordu ve araştırmasının bir bölümünü de İstanbul’da alışveriş denildiğinde ilk akla gelen Semt Pazarları oluşturuyordu.

Yoshiko Hanım’ın Pazarlar hakkında bilgi toplamak adına geldiği İstanbul’daki ilk durağı semt pazarlarının yasal temsilcisi olan İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odasıydı.

Japon misafirimiz Oda merkezimize geldiğinde dil farklılıklarımızdan dolayı anlaşmakta biraz güçlük çeksek de, kısa süre içinde basit anlatımlar, hareketler ve çizimlerle aramızda ki diyalogu geliştirdik. İstanbul’da kurulan Semt Pazarlarının listelerini ve pazarlarla ilgili genel bilgileri alarak, araştırmasına sokaklarda devam etmek, semt pazarlarını gezip, resimlemek üzere yanımızdan ayrılan Yoshiko hanım, bir sonraki gelişinde diğer araştırmalarını da bizimle paylaşacağının sözünü vermişti.

Ve şimdi 21 Şubatta posta kutuma gelen bir e-postayı paylaşmak istiyorum sizlerle;

“ Buket Ozsanat hanim,

Merhaba, Nasilsiniz? insallah iyisinizdir. Ben gecen Agustos'ta arastirma icin sizin ofise gelmistim. Japonya'daki universitede mimarlik uzerinde ogretmenlik yapiyorum. Benim asistant (japon kiz) ile gelmistim. gorusmekten bir kac gun sonra size Paris'taki Pazar (fransizca "Marche") hakkinda bizim arastirma gostermek icin geldik ama maalesef gorusemedik.

Simdi Tokyo'da bir kucuk tez yaziyorum. Bir rehberlik gibi, kitap icinde bir konu olarak istanbul semt pazari hakkinda yaziyorum. Simdiki semt pazari sayisi bilmek icin sizin web sayfaniza baktim. cok guzel sayfa!

Biz 12 Mart'tan 24 Mart'a kadar Turkiyedeyiz. Ama cogu gunler Anadolu kentlerinde arastirma yapacagiz. 21 Mart (cuma gunu) size gelmek istiyoruz. Gorusebilir miyiz?

Haberinizi bekliyorum.

iyi calismalar.

Tokyo'dan selamlar ve sevgilerimle,

Yoshiko TSURUTA 

Showa Women's Univ.

TOKYO / JAPAN ”


2007 Ağustosunda Türkiye’ye geldiğinde çat pat Türkçe bilen Yoshiko Hanım’dan, Türkçe e-posta almak çok duygulandırdı bizi. Hemen, onları ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtir bir postayla cevap verdik kendilerine ve 21 Martta yanında iki asistanıyla beraber oda merkezimize geldi Yoshiko Tsuruta… Türkiye’de yaptığı araştırmalardan oluşan kitapçığı, İstanbul ve Paris’te ziyaret ettiği Pazaryerlerinde çektiği resimleri de bize getirmeyi unutmamıştı.

Yoshiko Hanım’ın artık Türkçeyi çok iyi konuşuyor olması, anlaşma problemimizi ortadan kaldırdığı için, pazarlar hakkında bol bol muhabbet etme fırsatımız oldu ve kendisine İstanbul’daki pazarlarla düşüncelerini sorduk.

İstanbuldaki semt pazarlarını çok sevdiğini, sokak aralarında kurulan pazarları gezmenin, alanlarda kurulan kapalı pazarlarda gezmekten çok daha zevkli olduğunu, geleneksel sokak pazarlarının renkliliği ve canlılığıyla bayram yerini andırdığını, sosyal dokuda önemle bir yer oluşturduğunu belirten Yoshika Tsuruta, yaptığı araştırmaların sonucunda, semt pazarlarını İstanbul’un ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü ve bu anlamda geleneksel pazarların, her kesime hitap etmesi, farklılığı ve otantik görünümünden ötürü mutlaka korunması gereken alanlar olduğunu da sözlerine ekledi.

………………

Japonya’dan gelen misafirlerimize, bizi unutmadıklarından ve değerli çalışmalarını bizimle paylaştıklarından dolayı teşekkür ederken, Avrupa’da yok diyenlere örnek olması için sözü Yoshiko Tsuruta’nın karelerine bırakıyoruz.

*Soldaki görüntüler Paristen, sağdaki görüntüler ise İstanbul’dan… Biz fark göremiyoruz ya siz?..

Paris Pazarlarından Görüntüler : Yoshiko TSURUTO
İstanbul Pazarlarından Görüntüler : Umut YILDIZ

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

Paris-İstanbul Pazarları

 

12 Şubat 2009 Perşembe | 1469 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı E-Dergi

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler