Pazarın Renkleri

Sabiha teyze genç kızdı, yaprakçı Yaşar abi o yıllardan tanır Sabiha teyzeyi, şimdi torunuyla alışverişe gelmiş, tezgahtan yaprakları seçerken, bir taraftanda yılları yad ediyorlar. Pazarın Yaşar abisi emekli olmasına rağmen hala tezgahının başında, oğulları işi devir almış ama o kopamıyor pazardan, bir yaşam biçimi olmuş artık onun için pazarcılık, kolay değil tam kırk yıl evet tam kırk yıldır günlük ve taze yaprak satmış, yüzlerce müşterisi var, kimi alış-verişe kimi sohbete geliyor tezgaha, kızlar gelin olmuş, gelinler kaynana, torun sahibi olmuş Yaşar abinin müşterileri (işte bir sır daha esnafla halk ailedir, para değildir önemli olan edinilen sıcak dostluklardır).

Pazarın diğer renklerine bakalım isterseniz... İşte size pazarcının yaratıcı zekasından bir örnek, pazarın Vahe Kılıçarslanı, adı Remzi, kod adı “Buz adam”, tezgahtarımız hareketsiz 15 dakikadır öyle duruyor, hanımlarda şaşkınlık ve şaşkınlığın getirdiği kalabalık, onaltıncı dakikadan itibaren satışlarda patlama, kapış- kapış, pembede nasıl yakışmış ama gence değilmi..

Montçunun tezgahına bir uğrayalım, deriden süete, uzundan kısaya kalite bir numara, fiyatlar, mağazalarla karşılaştıramazsınız bile, güzel kızımız soruyor, kredi kartı geçer mi ?, ne demek abla diyor tezgahtar, word-wisa-açık-kapalı-bonus, elinde hangi kartın varsa %0 komisyonla tezgah senin, seç beğen al. Bir başka kredi kartlı tezgah; yün kilim satıyor Hüseyin GÜLER, Visa, MasterCard her türlü kart geçiyor. Müşterilerin plastik parayla alışverişi daha çok tercih ettiğini söylüyor Hüseyin bey. (Pazarın sihirinden pay almaya başladınız değilmi)...Pazarın güzellik uzmanlarından Saadettin abi, bir hanımın makyaj malzemesinin a sından z sine kadar, tezgahında yok yok, markada var markalarda, herkese, her keseye göre. .

Mevlananın torunları, ayakkabı-çanta da bir numara, tabii pazarın Samsunlusunu da unutmamak, lazım, kravatla, takım elbiseyi pazara sokan traşlı ve kibar, bu centilmen ahimizin, müşteri portföyü Italyan mağazalarında bile yoktur. ( Bu gün kravat takmayı unutmuş ama..neyse…).

Pazarın temeli-temel taşları, sebze-meyva-zahireciler-balıkçılar, hepsi günlük hepsi taze, öylede güzel hazırlarlar ki tezgahlarını, sanki heykel, sanki resim yapar gibi, inanın almaya-dokunmaya kıyamazsınız. Pazarın bu yapı taşlarından kim olursanız olun eli boş dönmezsiniz, bir kilo da alsanız bir kaç kilo da, paranız yoksa haftaya verin, kalem-kağıt veresiye defteri yok “Söz" yeter. Turşuluk, salçalık, konservelik ne istiyorsanız, bu hafta yoksa haftaya gelin mutlaka ayrılmıştır.

Altın Çocuk Tayfun’un tezgahındayız, kaliteden ödün vermeden, ucuz, hijyen, tertemiz bir zahire tezgahının sorumlusu Tayfun, kredi kartının da geçerli olduğu bu tezgaha, bizce, Belediye örnek tezgah ödülü vermeli. (Pazarcıyı köşeye sıkıştırmaya çalışanlar, artık birşeyler anlıyorsunuz değilmi).

Hele akşamlar “akşamlar bir başka olur bizim pazarlarımızda”, ertesi günü müşteriye günlük taze mal satmak zorundadır pazarcı, onun için o mal o gün bitirilecektir. Üçüne beşine bakmaz vurur kafasına malın akşam yediden sekizden sonra. Açlık sınırında ki halkımızda o saatlerde pazardadır, Pazar için ancak ayırabildiği üç-beş kuruşun saati gelmiştir, yani evine götürebileceği bir filecik patates-soğan ve ıspanaktan oluşan, bir hafta idare edebileceği ve dengeli beslenebileceği bir filecik... Halkımızın ve ancak işten dönebilenlerin alış-verişlerini yapacağı o saatlerde, belediye yasağı gereği tezgahlar toplanmaya başlar (çünki marketler bütün gün sinek avlamıştır)...O andan itibarende bir dram çıkar sahneye, el ayak çekilmiştir, tezgahlardan geride kalanlar, ne kaldıysa toplanmaya başlar sessizce, baş önde, utana sıkıla, görünmemeye çalışarak, belkide için için ağlayarak, çürük domatesler, biberler, ıspanaklar, soğanlar, patatesler birer birer toplanır ve o karanlıktan sessizce gelenler, geldikleri gibi sessizce, o karanlığın içinde kaybolurlar.

Vizyonda ki bir filmin ismiyle kıssadan hisse olsun
... (Hala) ANLATAMADIM MI ?...

1 Ocak 2003 Çarşamba | 1240 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 3.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler