Yerli Üreticiye Destek

Yerli Üreticiye Destek

Yöresel ürünlerin market raflarında yer alması konusunda İstanbul’da büyük bir adım atıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğünde bu konuda başlatılan çalışma toplantısına İSTESOB Başkan Vekili Mesut Şengün katıldı.

2015 yılında yürürlüğe giren Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile büyük mağaza ve zincir marketlerin raf alanlarının en az yüzde 1’inin yöresel ürünlere ayrılmasını kararlaştırılmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yöresel ürünlerin belirlenmesinde ildeki meslek kuruluşlarının görüşlerinin alınmasını isterken, yöresel ürünlerin belirleneceği ilk toplantı İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü’nde gerçekleşti.

İl Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Mücahit Güngör başkanlığında toplanan komisyona, İSTESOB Başkan Vekili Mesut Şengün ile beraber, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Abdülhamit Baran, Ziraat Odası Komisyon Başkanı Belya Mehmet Akalın, Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Fuat Engin, Tüketiciyi Destekleme Derneği Başkanı Kemal Öztürk, İl Ticaret Müdürlüğü memuru Ayşin Yazgan Bilgin katıldı.

20 Eylül Salı günü İl Ticaret Müdürlüğü’nün Sirkeci’deki merkezinde toplanan isimler, İstanbul ilinde üretilen yöresel ürünleri belirlemek için bir çalışma yürüttü ve toplantıda görüş alışverişinde bulunuldu.

Yöresel ürünleri listeme çalışmasında, Çengelköy bademi, Yedikule marulu, Kanlıca yoğurdu gibi örnekler gündeme geldi. Yöresel ürünlerin belirlenmesine esnaf odaları da katkı sunacak. Esnaf odalarından mesleklerinde bulunan yöresel ürünleri İSTESOB’a bildirilmesi istenilecek. Listeleme çalışması için ikinci defa 9 Kasım’da bir araya gelecek komisyon, son kararı vermek üzere yaptıkları listeyi bakanlığa gönderecek.

İlgili Fotoğraflar

22 Eylül 2016 Perşembe | 2381 Görüntülenme

İlgili Kategori: Haberler

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler