İşte Pazarcılara Yeni Standartlar...

Tüketicileri Koruma Kanunu İle Birlikte Yeni Standartlar Hayata Geçiyor...

İşte Pazarcılara Yeni Standartlar...

İstanbul Valiliğinin öncülüğünde İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Birliği, İstanbul'da ki tüm pazarcı odaları, B.Şehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan İSTANBUL KONSEYİ, gezici semt pazarlarının modernleştirilmesi ve standartlara kavuşması için çalışmalara başladı. Bu çalışmaların ilki 23.09.2003 saatli 1.00’de Birlik salonlarında yapıldı. İstanbul Konseyi bünyesinde tüketicinin korunması komisyonunca hazırlanan proje 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Projede büyük emeği geçen Tüketici Dernek Başkanı Sn, Engin başaran konuşmasında öncelikle pazarları-pazarcıları çok sevdiğini pazarlar olmazsa olmaz diyenlerden olduğunu ve pazarcı esnafının da nihayetinde bir tüketici olduğundan bahisle pazarın ve pazarcının tüketiciye yönelik yeni açılımlar yapması gerektiğini belirtti. Bu manada tartışmaya da açık bazı kurallar belirlediklerini ve İstanbul'da ki pazarcı odaları ile birlikte pazarların ıslahına ve esnafın yarınına yönelik bir kitapçık hazırladıklarını söyledi. Geliştirilecek yeni uygulama biçimlerini de kapsayarak tüm bunları pazarcı esnafına 100’er kişilik gruplar halinde seminerlerle anlatmayı hedeflediklerini söyleyen Başaran projenin satır başlarından örneklerle konuşmasını sürdürdü.

Bu proje ile esnafın eğitilmesinden pazarların açılış-kapanış saatlerine kadar birçok yeni düzenleme ve cezai müeyyideler getiriliyor. Örneğin;

-Esnaf Odası kayıt ve sicil numarası olamayanlar pazarlarda satış yapamayacaklar.

-Pazarcıların satış alanları çizgiyle yeniden belirleniyor, sokak ve cadde girişleri kesinlikle kapatılmayacak.

-Her esnaf kendi çöpünü imkanları dahilinde poşetlere koyacak ve ağzını bağlayacak.

-Yeniden düzenlenecek pazarlar TSE standartlarına uyum sağlayacak.

-Pazarlarda gıda-sebze-zücaciye reyonları ayrılacak.

Konuşmasının sonunda pazarcılarında şikayetleri olabileceğini söyleyen Başaran, esnaf temsilcileri ve İstanbul'da ki 32 ilçe Belediyesinin vilayette bir araya gelerek tüm bu sorunları çözeceğine inandığını söyledi.

1 Kasım 2003 Cumartesi | 915 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 7.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler