Beşiktaş Cumartesi Pazarı

24.10.2003 TE, C.TESI PAZARI İLE İLGİLİ, BEŞİKTAŞ BELEDİYE YEMEKHANESİNDE YAPILAN TOPLANTI SONUCUNDA PAZARIN; ESNAFIN VE ESNAFIN KURUMU PAZARCILAR ODASININ ÖNERİLERİ DOĞRULTUSUNDA DÜZENLENECEĞİ BELİRTİLDİ.

Beşiktaş Belediyesi yemekhanesinde Cumartesi esnafı, Belediye Bşk.Yard. Tayfun Karaali ve Oda Yönetimimizle ortak toplantı yapıldı. Cumartesi Beşiktaş pazarının taşınması konusunda yapılan toplantıda esnaf yapılan yeni Pazar yerinin üstünün kapalı olmamasından şikayetçi oldu.

35-40 seneye yakın Beşiktaş Cumartesi pazarında pazarcılık yapan esnafımız İstanbul’un en eski pazarlarından olan Beşiktaş pazarında halkımıza hizmet vermekte olduklarını, en taze, en ucuz ve kaliteli malları halkımızın ayağına götürerek bir kamu hizmeti yaptıklarını söyleyerek mağdur edilmemeleri gerektiğini Belediye Bşk. Yardımcısının huzurunda dile getirdiler. Pazar yerinin halkın alış-veriş yapabilmesini kolaylaştırıcı özelliklere sahip olması gerektiğini bildiren esnafımız; pazar amacıyla yapılmayan, fakat daha sonra pazarın taşınması kararlaştırılan yerin, pazar ortamına uygun hale getirilmesi taleplerini yenileyerek konuyla ilgili görüş ve önerilerini Beşiktaş Belediyesine ilettiler.

İstanbul Pazarcılar Odası Bşk. Mesut Şengün’de yeni pazar yerine bu haliyle taşınılması halinde esnafımızın son derece mağdur olacağı, vatandaşlarımızın da rahat alış-veriş yapmasının olanaksız olduğunu söyleyerek pazar yerinde bir takım yeni değişiklikler ve düzenlemeler yapılması gerektiğini, Türkiye’de bugüne kadar iki katlı pazar örneği olmadığını ve esnafımızın ikinci katta iş yapıp yapamayacağının belirsiz olduğunu, modern çağdaş bir pazar yerinin hem esnafımız hem vatandaşlarımız açısından düşünülerek üstünün kapanması gerektiğini, yazın sıcağından, kışın ayazından, yağmurundan ve karından, üst katta ne esnafımızın barınabileceğim nede vatandaşlarımızın rahat alış-veriş yapmalarına olanak olduğunu belirterek, esnafımızın isteğine paralel olarak üstünün de kapatılması talebini yeniledi. Pazarın alt bölümünün aydınlatma sisteminin aşağı esnafa hiçbir katkısı olmadığını, aydınlatmayı da sağlanmadığını belirten Oda Başkanı Mesut Şengün; üst katı işgal eden aydınlatma bloklarının kaldırılması talebinde bulunarak, yerleşecek esnafın da komşu komşuya ve yanyana yerleştirilmesini, araya dışarıdan, pazarda yeri olmayan hiçbir kişinin sokulmaması gerektiğini, esnafımızın bu konuda tedirgin olduğunu belirtti.

Beşiktaş Belediye Bşk.Yrd. Tayfun Karaali’de esnafın görüş ve önerilerini almak için bu toplantıyı yaptıklarını belirterek oda başkanının taleb ve önerilenlerinin, kendisi açısından da uygun ve makul olduğunu ancak, pazar yerinin yapımını üstlenen firmayla yapılacak görüşme neticesinde bir cevap verebileceklerini söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısının, pazar yerinin üstünün kapanması ve diğer inşaat işleri ile ilgili görüşmeleri de, en kısa zamanda yaparak esnafımızı ve Odamızı bilgilendireceğini belirtmesinin ardından toplantıya son verildi.

1 Kasım 2003 Cumartesi | 2301 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 7.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler