Başyazı

Başyazı

Pazarcı dostlar merhaba,

Araya giren yerel seçimler nedeni ile ara verdiğimiz “PAZARCI’nın 8. sayısına hoşgeldiniz.

Arkadaşlarımız sizler için ayrı kaldığımız sürelerde gelişen olayları derleyip toparladılar, son bir değerlendirmemizden sonra da huzurunuza getirdiler.

Bu arada Yönetim olarak bizlerde pazarcı esnafının gerek pazarlarla, gerekse belediye ve diğer kurumlarla olan sorunlarını çözmeye çalıştık. Pazarcı esnafımızla beraber, Bakırköy Osmaniye ve Beşiktaş Cumartesi pazarının yerinin değiştirilmek istenmesine direnç gösterdik, pazarcı esnafının birliğinin, ekmeğini savunmasının sonuçlarını hep beraber yaşadık.

Sevgili arkadaşlarım

Dergimizin geçmiş sayılarında da belirttiğim gibi daha önceki yönetimlerin kötü izlerini silmek için pazarcı esnafımızla kenetlenerek yaptığımız çalışmalar meyvelerini vermeye, pazarcı esnafını temsilen gittiğimiz her kurumda sesimiz ve öngörülerimiz daha fazla dinlenmeye başlamıştır. Bu yeni dönemde de Belediyelerle daha sıkı ilişkiler kurarak pazarcı esnafımızın sorunlarını en aza indirmeyi hedeflemekteyiz. Pazarlarımızın en büyük sorunu olan işporta bu dönemde çalışma alanımızın en başında gelmektedir. İşe oda personelimizi arttırmakla başladık. İstanbul Avrupa yakasında ki pazarlarımızda merkezi telsiz sistemli yaklaşık 40 kişilik ekibimiz işportayla mücadeleye pazarda intizam ve nizamı sağlamaya pazarlarımıza soluk aldırmaya başlamışlardır. Bu yeni 1 aylık çalışma döneminde pazarcı esnafımızdan gelen memnuniyet bizleri sevindirmekte çalışma azmi vermektedir. Belediyelerimizin de bu çalışmalarda zabıta arkadaşlarımız marifetiyle bize destek vermesi sorunları çok daha rahat çözmektedir. Bu anlamda bizlere destek veren tüm belediye görevlilerine teşekkür ediyoruz.

Bu arada bir konuya açıklık getirerek sözlerime son vermek istiyorum. Pazarlarımızda görev yapan arkadaşlarımız Odanın resmi memurlarıdır ve yakalarında Odanın resmi kimliğini taşımaktadırlar. Görevli arkadaşlar aynı zamanda pazarcı esnafının da görevlisidir memurudur. Görevli arkadaşlarımızın yaptıkları hizmet karşılığında resmi makbuzla “hizmet karşılığı” topladıkları para tamamen yasal, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliğinin onayı ve resmi izin belgesiyle toplanmaktadır. Hizmet Karşılığı toplanan paralar görevlilerin maaşlarının ödenmesi, odamızın giderlerinin karşılanmasında kullanılmakta olup, resmi kayıtlarımıza muntazaman işlenmekte, şeffaf yöneticilik anlayışıyla ayda bir odamızda gelir ve giderlerimiz askıda tutularak esnafımızın takip etmesi sağlanmaktadır.

Daha güçlü olabilmek ve esnafımızın haklarını daha iyi savunabilmek için odamızın da ekonomik olarak güçlü olması gerekmektedir. Borç içinde teslim aldığımız odayı esnafımıza yakışır konuma getirmek için yaptığımız çalışmalara esnafımız olarak verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim.

Bütün pazarcı dostlara hayırlı işler dilerken en içten dilek ve temennilerimle saygılar sunuyorum.

Mesut ŞENGÜN

1 Haziran 2004 Salı | 1303 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 8.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler