Tarihi Fatih Çarşamba Pazarında Toplu İftar

Tarihi Fatih Çarşamba Pazarında Toplu İftar

29 Ekim 2003 Çarşamba; Tarihi Fatih Çarşamba Pazarında Yıllar Sonra İlk Toplu İftar İstanbul Umum Pazarcılar Esnafı Odası Ve Pazarcı Esnaflarının Katkılarıyla Gerçekleşti.

Halkımızla-pazarcı esnafı yıllarca bir alış-verişin içinde yoğrulup geldiler bugüne kadar. Biri olmazsa diğeri olmaz bu muhteşem ikili. Ramazan ayının gelmesiyle de dünden bugüne gelmesi gereken geleneksel çerçeve içerisinde yıllar sonra ilk kez bir iftar sofrasında buluştu.

İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası’nın ve esnafımızın katkılarıyla, yıllar sonra ilk kez tarihi Fatih Çarşamba Pazarında muhteşem bir iftar yemeği verildi ve her Çarşamba Ramazan ayı boyunca verilmeye devam edecek. Cumhuriyetimizin 80. kuruluş yıldönümüne rastlayan ilk iftar yemeğinde menü; çorba, taskebabı, pilav, ve tatlıdan oluşuyordu. Özel bir yemek şirketine yaptırılan ve hijyenliği konusunda çok titiz davranılan bu ilk iftar yemeğinde ezanın okunması ile ilk tabak Oda Başkanı Mesut tarafından doldurularak sıraya giren esnaf ve halkımıza yemek dağıtımına başlandı. Halkımızın yoğun katılımının gözlendiği bu iftara yoğun programı olmasına rağmen, hatta birkaç programını iptal edip katılan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Sn. İsmail Hakkı Turunç halkın içinden gelen bir Belediye Başkanı olmasını kanıtlamasına, halkımız ve esnafımızla beraber iftarını pazar yerinde yaptı.

İftarın açılmasıyla yoğun kalabalığın arasında dolaşmaya başlayan muhabirimizin ses cihazına takılanlara bir kulak verelim.

(Bir bayana yaklaşıyorum...)

-Nasıl memnun kaldınız mı?

-Allah kabul etsin çok güzel.

-Pazara nereden geliyorsunuz, hangi semtten?

-Beşyüzevler’den.

-Bu yemeği İst. Umum Pazarcılar Esnafı Odası ve pazarcılar organize ediyor.

-Çok iyi, çok hoşuma gitti, devamı gelecek mi?

-Tabi, tabi...

(Bir beyle duasından sonra göz göze geliyoruz.)

-İftardan hoşnut musunuz?

-Teşekkür ederim, ahilik teşkilatının devamı olur inşallah.

-Bu ramazan ve her ramazan bu geleneği sürdürmeyi düşünüyorlar, afiyet olsun...

Yaklaşık 500 kişilik düşünülen yemekte, dikkatimizi çeken halkın bu olaya ilgisiydi; içlerinde bir tas sıcak çorbaya hasret olan insanlar çoğunluktaydı ama o ortamı sıcak bulan ve sıraya girip iftarlarım bekleyen çok farklı insanlarla da karşılaştık ve onlardan duyduğumuz şu söz bu organizasyonu düzenleyenler adına bizim hoşumuza gitti

-Bunu düşünen ve bu olgunluğu gösterenlerden allah razı olsun...

...evet sevgili okurlar, Fatih Çarşamba pazarındaki bu iftar yemeği, Pazar tahtaları üzerine serilen ince muşambaların ve etraftaki kahvelerden esnafın getirdiği taburelerin üzerinde halkla gönül-gönüle devam edecek... bu senede, bundan sonraki senelerde de...

 

İlgili Fotoğraflar

1 Kasım 2003 Cumartesi | 1206 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 7.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler