Pazarcının Bir Günü

Pazarcının Bir Günü
Pazarcı Esnafının Geceden Güne Ekmek Parası Mücadelesinin, Hal'den Pazara Pazarcının Bir Gününün, Halkımıza Günlük Taze Sebze-Meyva Sunma Çabasının Öyküsüdür Anlatacağımız, Bu Öykü Yazın Sıcağında, Kışın Soguğunda Gerçeğe Dönüşür ve Devam Eder Gider

Tarih 10 Mayıs 2003 saat: 03:00 yer Bayrampaşa Büyük sebze - meyva hali,günlerden beridir programımızda olan ama bir türlü fırsat bulamadığımız hal’e Odamız ikinci başkanlarından Lezgin Girgin’le gidiyoruz nihayet. İstanbul uyuyor bu saatlerde, derin bir uykuda koca kent, herkesin uykuda olduğu saatlerde hal’de hareket başlıyor hemde ne hareket. Hal kapısından araçlarıyla pazarcılar giriş yapıyorlar hal’e, araç farları, sanki ateş böcekleri gibi geceyi gündüze çeviriyor adeta, bir - iki - üç - beş birden onlarca yüzlerce araç, uykulu gözlerle komisyoncuların dükkanlarının önüne iskele yapılıyor alış-veriş başlıyor...

Bu arada saat ilerlemeye devam ediyor tabi, hali dolaşıyoruz, her gece tekrarlanan anları fotoğraflıyoruz, halde ki meyve-sebze komisyoncuları derneği başkanı Sn. Burhan ER'le karşılaştığımızda saat 04:00. O da yanında ki pazarcı esnaflarıda şaşırıyor bizi görünce, yıllar sonra ilk kez yönetim düzeyinde ve odanın yayın organı PAZARCI hal'de, hal’in ortasında ki küçük çay bahçesinde oturuyoruz, sağolsunlar hemen bize kahvaltı söylüyorlar, çaylarımızı yudumlarken bir taraftan da sohbet ediyoruz, pazarcı esnafının da sıkıntıları var ha keza hal esnafının da, pazarcı esnafı hamaliye ve sandık rehini konusunda, darp ve gasp olaylarının ara sıra da olsa devam etmesinden endişeli ve sabah 09:00 dan önce halden çıkış yapamadıkları içinde sorunlu. Sevgili Başkan ER’de hal’e gelen bütün esnafların müşterileri olduğunu marketçi-lokantacı vs. ama pazarcı esnafının kendisi için ayrı bir önem taşıdığını vurguluyor ve özellikle pazarcıların dertleriyle ilgili çok duyarlı olduğunu söylüyor, özel bir güvenlik teşkilatı kurduğunu, hamaliye ücretleriyle ilgili listeler dağıttıklarını, esnafın malını aldıktan sonra hemen çıkış yapabilmesi içinde gerekli mercilerle temasa geçtiklerini anlatıyor.

Sayın Başkanın serzenişi de var odamıza, daha yakın ilişkiden geçer diyor sorunların çözümü, daha sık gelmelisiniz, hatta ve hatta Pazarcılar odası hal'de bir irtibat bürosuda açabilir bunu konuşalım diyor sevgili başkan, başkanın yanından ayrılırken beraberimizde hediyesi olan bir kasa çileğide götürüyoruz ve bir daha ki gelişimizde daha organize ve detaylı bir şekilde geleceğimizin de sözünü veriyoruz. Daha sonra halde ki 500 küsur dükkandan birine misafir oluyoruz. Burası 207 numaralı dükkan, Lezgin Başkanın abisinin yeri, pazarcı esnafları alış-verişlerini bitirmişler, mallarını arabalarına bağlamışlar artık yola çıkmaya hazırlar. Kasada ki mallar ezilmesin diye de resimde görüldüğü gibi aracın önünde üst üste oturuyorlar. Mallarını yüklemiş esnafları hal'in çıkış kapısında bırakıp (onlar saat 09.00’u bekleyecekler) hal’den gelecek malın sergileneceği Pazar tezgahlarını görüntülemek üzere Esenler Cumartesi Son durak pazarına doğru yola çıkıyoruz. Esenlerin eski esnaflarından ilyas Erken'in tezgahı gelecek mala hazır sayılır ve mal nihayet geliyor, kasalardan tezgaha boşaltılıyor ve herşey satışa hazır hale geliyor, o güzelim erikler, çilekler artık halkımıza sunulabilir.

Bu öyküde sabahın üçünden saat 11.00’e kadar olan kısmı aktardık sizlere, devamında akşamın 20.00’sine kadar ayakta geçen uzunca bir bölüm daha var yazın sıcağında-kışın soğuğunda ... ve saat akşam sekizden sonrada evine tezgahını toplayıp ancak gece on- onbir de gidebilir pazarcı. Bir dilim ekmek için geceden güne sokakların çilesini çeken, ömür tüketen bütün pazarcıların önünde saygıyla eğiliyoruz.

İlgili Fotoğraflar

1 Haziran 2003 Pazar | 1191 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 5.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler