Halkın Yanındayız

Halkın Yanındayız

(Halka ve Olaylara) Tercüman gazetesiyle ortaklaşa bir kampanyaya imza atan İstanbul Pazarcılar Odası yönetimi, kampanyanın ilk adımını, 28.Mayıs.2003 Çarşamba günü Fatih Çarşamba pazarında attı.

Daha önceki dönemlerin simgesi olan “Pazar Filesi" (halka ve olaylara) Tercüman gazetesinde; Pazarcılar Odası ile yapılan bu ortak kampanyayı okuyan ve pazarda oda ve gazete temsilcilerine o günkü gazeteyi gösteren halkın filesini A’dan Z’ye dolduruyoruz.

28.Mayıs.2003 Çarşamba gününün ilk iki talihlisi; Hayriye hanımla, Fatma Hanımdı. İlk talihlimiz Hayriye hanım 48 yaşında bir ev hanımı eşi işsiz, iş buldukça inşaatlarda çalışıyor, bir çocuğu var. Hayriye hanımın filesini tıka-basa dolduruyoruz ve hayır duasını alıyoruz. Fatma hanımda inanamıyor böyle bir kampanyaya ama filesi doldukça şaşırıyor, Pazarcılar Odası ve Tercümanın böyle bir kampanyaya imza atmasına çok seviniyor, teşekkür ediyor işin mimarlarına.

03.Haziran.2003 Salı günü Kadıköy Salı Pazarındayız. Bu seferki talihliler Selahattin beyle, Aynur hanım, her ikisinin elindede bu ortak kampanyayı yansıtan gazete, bir anlamda bizi test etmek için pazara gelmişler, t Fileleri doldurmaya başladıkça her ikiside şaşırıyor ve yeter diyorlar, diğer insanlarda yararlansın, bizim çok fazla ihtiyacımız yok, bu girişim örnek olmalı, Pazarcılar Odası ve Tercümana çok çok teşekkür ediyoruz.

Bu ortak girişim (halkın filesini bedava doldurma) 09.Haziran.2003 Pazartesi günü, Esenler Kâzım Karabekir pazarında devam etti. Esenler Şube Başkanımız Sn; Mehmet Emin TANIŞ’ın koordinatörlüğünde ve Tercüman gazetesi icra kurulu üyelerinden Sn; K.Muzaffer ILICAK, haber koordinatörleri Sn; Metin IŞIK’ında katılımıyla pazara giren ekibimiz, esnafla birlikte kahvaltı etti, kalvaltı esnasında yapılan sohbetlerde sorunlarını aktaran pazarcı esnafı; marketlerin haksız rekabetini, işportacıları ve dengesiz vergilendirmeyi, dilinin döndüğünce halkın Tercümanına anlattı, esnafın bu sorunlarını umarız onlarda yazılarında yansıtırlar.

Bu gün pazar, saat erken olmasına rağmen yolumuzu gözleyen bu müstesna varoşun ezgin hanımları, ortak kampanyayı yansıtangazeteleri gösterirken çekingen bir acabayla gözlerimizin içine bakıyorlardı.

Sabiha hanımla alış-verişe başlıyoruz. Erzurumlu Sabiha hanım 45 yaşında, eşi seyyar satıcı, 9 yaşındaki oğlunu kalp ameliyatı sırasında kaybetmiş, bir kızıda aynı dertten muzdarip, 8 yaşındaki kızını ameliyat ettirmeye hem imkanı yok hem korkuyor. Gazeteci abilerimiz yoksulluğun yanı sıra işin bu sosyal boyutunuda görünce korkunç etkileniyorlar. Daha sonra sırasıyla Şanlıurfalı Sadiye hanım, Siirtli Emine hanım, Batmanlı Müzeyyen hanımın filelerini dolduruyoruz. Bu gün 4 file dolduruyoruz yani kampanya boyutu açılıyor ama inanın geride mahçup-utangaç ve ihtiyaçlarını belli edercesine gazeteyi havaya kaldırıp gösteren onlarca hanımı bırakıp, pazardan ayrılıyoruz.

20.Haziran.2003 Cuma günü Gebze Merkez pazarındayız, mutfağınıza bir nebze katkıda bulunmak için, yanınızdayız, yanınızda olmaya devam edeceğiz.

İlgili Fotoğraflar

1 Haziran 2003 Pazar | 1179 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 5.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler