Başyazı

Merhaba,

1930'lu Yıllardan kalma belediye yasalarıyla 21. Yüzyılı yakalayamayız. Yeniden oluşturulmaya çalışılan yerek yönetim yasalarında bizde pazarcı esnafı olarak söz ve karar hakkı istiyoruz.

Bu sayımızı gecikerek çıkarttık, öncelikle bunun için özür diliyoruz. Başlayan ve devam eden bu anlamsız savaşta ise canlı tutmaya çalıştığımız barış umutlarımız, giderek ufalan ekmeğimiz gibi eriyip gidiyor. Bu sayımızda da "Savaşa Hayır" "Türkiye'nin ve Bütün Dünyanın Pazarcıları Birleşin" ve Barış Hemen Şimdi derken sivil insanları, çocukları kadınları hedef alan bombalar nihayetinde Pazarları da tarumar etti, bu izdüşümünü tarihten sayfalar köşemizde izlerken umarız sözümüz sözünüz olacaktır.

                                  "Dur Demezseniz Lanetle Anılacaksınız"

Sevgili esnaf arkadaşlarımız biliyorum ki bir önceki krize eklenen savaş kriziyle beraber halimiz perişan., ama , dirençle ayakta kalacağız başka çaremiz yok. Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere, yeni hükümetimize bazı önerilerimiz var, herşeye rağmen devam eden hayat ve ekmeğimiz adına 1930'lu yıllardan kalma Belediye yasası değiştirilirken naçizane bünyesinde 5 milyon kişiyi barındıran Pazarcı Esnafları'nın resmi odası-odaları olarak diyoruz ki, pazarlarımızı ilgilendiren söz ve karar mekanizmalarında açıklık sorumluluk istiyoruz. 507 sayılı esnaf ve sanatkarlar kanununun ilgili maddelerinde, belediyelerin esnafla ilgili karar alırken, icraat yaparken odalara danışması gereği, ruhsat-tezgah kurma .belgesi verirken, mesleki faaliyet belgesini, odaya kaydını, sicilini mutlaka istemesi gerektiği varken hatta bu İçişleri Bakanlığı'nın genelgeleriyle (24/02/02-B.05.0MAH.0.65.00.02(30-33)-02-81332) sabitken bile ... üç-beş sorumluluk gösteren belediyeler dışında bu zorunluluğa uyan yok... keyfe keder mahalli idare anlayışıyla, kayıt dışı ekonomiyide körükleyen böyle bir ortamda, hem belediyeler hem de biz odalar, pazarlarımızı denetleyemez, halkımızın huzur içinde alış-verişini, esnafımızın gittikçe küçülen ekmeğini bile koruyamaz hale geldik.

ÖNERİMİZDİR...
Diyoruz ki...
Pazarların sevk ve idaresini bize verin!...

Biliyoruz ki 1996' da çıkan tasarruf genelgesinden sonra belediyeler memur alamıyor, oysa ki biz tüzel kişiliğe sahibiz ve esnafı-pazarcıyı-onun ruh halini bizden iyi kimse bilemez, yeteri kadar eleman alır ve çalıştırırız, belediyelerimizde bir üst denetleyici kurul olarak daha az elemanla çok daha sağlıklı denetim; kayıt dışı ekonominin kayıt içine çekilmesiyle de gelir artışı sağlayacaktır.

Sorulduğunda ve istendiğinde yıllardır biriktirdiğimiz projelerimizle Sorunun Değil, Çözümün Bir Parçası Olmaya Adayız.

Sevgili pazarcılar değişen ve gittikçe çetrefilleşen bu yeni dünya düzeninde, .biliyorsunuz ki ekmek aslanın midesinde de yok, tek çaremiz; Birliğimizdir.

Birliğimiz Haklılığımız
Haklılığımız Gücümüzdür.

Tüm Yönetim Kurulu adına hepinize bu zor günlerde direnç, ailenizle beraber huzur dolu yarınlar ve hayırlı işler diliyorum.

1 Mart 2003 Cumartesi | 658 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 4.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler