Nihayet Küçük Esnafın Feryadına Kulak Verildi.

Nihayet Küçük Esnafın Feryadına Kulak Verildi.
Bundan Böyle Süper-Hiper Marketler Küçük Esnafın
Ekmeğinin Üzerinde At Koşturamayacaklar.

13.11.2003 tarihli Sabah gazetesinde yer alan Esen Evran’ın haberine göre "büyük mağazaların kuruluş ve çalışma esaslarını belirleyen yasa tasarısı" son şeklini aldı. Tasarıya göre market-hipermarket açılışlarına izin yetkisi yerel yönetimlerden alınarak valiliklere veriliyor. Marketlerin indirim içinde, ticaret odalarından izin alması gerekiyor. Marketin adıyla satılan ürünlerin ise toplam cirodaki payı %20 yi geçemeyecek. Tasarının en ilginç yanı ise kuruluş izinlerini düzenleyen maddeler; buna göre satış alanı üç bin metre kareyi geçmeyen marketler Vali tarafından, Belediye Başkanı, Bakanlık 11 Müdürü, Esnaf Odası, Birlik ve oradaki tüketici derneğinin görüşü alınarak kurulabiliyor. Üç bin metrekareden büyük marketler ise valilik görüşü ve bakanlık onayı ile kurulabiliyor.

Yasa tasarısının bu haliyle yasadışı olduğunu söyleyen Alış-veriş Merkezleri Ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Demir Sabancı, getirilen hükümlerin, serbest ticaret işleyişine aykırı olduğu yorumunu yaptı!... Rekabet kurumu esaslarıyla çelişkili durum yarattığını söyleyen Sabancı; (haksız rekabetle bakkal ve pazarcıları bitirirken o tür bir şey yoktu tabi!...) "Sayın bakan bizden de görüş dosyası aldı, inşallah uzlaşmacı bir tavır sergileyecektir." dedi. Tartışmaya katılan Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PI.AT) Başkanı Fahrettin Yavuz’da getirilen %20 sınırlamasına karşı olduklarını belirterek "kimi korumaya çalışıyorlar anlamıyorum" dedi. (korunmaya o kadar alışmışlarla şu an şaşkın ördek gibiler!...)

1990’lı yıllardan itibaren sayıları hızla artmaya başlayan ve dört yüz metrekarenin üzerinde satış alanı olan; "süper, hiper, gros, mega" marketlerin sayısı iki bin beşyüze yaklaşıyor. Bu sayının 2003’te beş binlere ulaşacağı tahmin ediliyor. Yapılan bir araştırma sonucuna göre; dört yüz metrekarelik bir satış alanı bulunan bir marketin o bölgedeki 15-20 esnafı etkilediği ve beş bin metrekarelik bir satış mağazasının ise 300-500 küçük esnafın kepengini kapatmasına yol açtığı tespit edilmiş.

Başıboşluk ve keyfiyete alışkın marketçilerin ağa babalarının da bu tasarı karşısında şaşkınlık ve öfkelerini gizleyememeleri umarız bu yasa tasarısının alt komisyonlarda çürümesine neden olmaz.

1 Kasım 2003 Cumartesi | 1556 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 7.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler