Sebze Meyvede Künye Dönemi

Sebze Meyvede Künye Dönemi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sebze ve meyvelerin nerede ve nasıl üretildiği gibi bilğileri içeren ürün künyelerinin parekende satış noktalarında yer almaya başladığını ifade ederek bu konuda açıklamalarda bulundu.

İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün, bu yasanın çağdaş bir yenilik olduğunu belirterek ‘’Ürünün Nerden geldiğini ve özelliklerini satıcı olarak biz de bileceğiz ve tüketiciye öyle sunacağız. Bu bakımdan pazarlarımızda çağdaş bir yasa uygulanacak. Esnaf Olarak memnunuz’’ dedi.

Bakan Hayati Yazıcı, sebze ve meyve ticaretini çağdaş uygulamalar çerçevesinde yeniden düzenlemek amacıyla hazırlanan ve kamuoyunda‘’ hal kanunu’’ olarak bilinen 5957 sayılı sebze ve meyveler ile yeterli arz ve talep derilnliği bulunan diğer malların ticaretinin dğzenlemesini hakkında kanun’un 2012 yıl başında hayata geçtiğini hatırlattı.

Ürün Künyeleri sebze ve meyve ticareti yapan kişilerin bu işlemlerini hal kayıt sistemi’ne beyan etmeleri sonucunda oluşuyor. Sebze ve meyve için adeta bir kimlik vazifesi gören bu künyeler ürünlerin asalarının üzerinde yer alıyor. Artık tüketicilerimiz ürünün nerede ve nasıl üretildiği, sisteme ne zaman bildirildiği gibi bilgilerin tamamnı ürün künyesinde ögrenilebilecek. Örneğin ; Domates gerçekten ayaş domatesmi , organik olarak mı üretildi tazemi, tüketicilerimiz tüm sorularını cevabını mürün künyesinden ögrenebilecek.

Ürün Künyesi uygulaması ile tüketicilerimizin tercih haklarını koruma altına almış olduk, kaliteli üretimin önünü açtık bu uygulamanın diğer perakende satış noktalarında da bütünüyle hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

28 Ağustos 2014 Perşembe | 2077 Görüntülenme

İlgili Kategori: Haberler

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler