İnsan İlişkileri ve Hijyen Eğitimi

İnsan İlişkileri ve Hijyen Eğitimi

5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu ve Esnaf Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarınca yapılacak Mesleki Eğitim Uygulamalarının Düzenlenmesine Dair Yönetmelik gereği planlanan eğitim programı, İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün, İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası yönetim ve denetim kurulu üyeleri, İSTESOB Genel Sekreteri Muzaffer Garip ve üye esnafımızın katılımıyla gerçekleşti.

22.12.2016 tarihinde saat 11:00'da İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odasının konferans salonunda düzenlenen eğitim programının açılış konuşmasını yapan Mesut Şengün, konuşmasına tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar dileyerek başladı.

Zor şartları omuz omuza vererek, birlik ve beraberlik içinde aşacağımızı, ülkemize sahip çıkacağımızı, bu ülkenin hepimizin olduğunu belirten Şengün, pazar sorunlarıyla ve 2017’de yapılacak düzenlemeler ile ilgili de bilgiler verdi. Konuşmasında eğitimin öneminden de bahseden Şengün, hijyen, insan ilişkileri ve müşteri memnuniyeti eğitimlerinin pazarcı esnafı açısından önem arz ettiğini vurguladı ve kürsüye İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’ı davet ederek konuşmasını sonlandırdı.

Kürsüye gelen İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz;

“Bütün odalarımız bütün esnaflarına bu eğitimi yaptırıyorlar. Gönül isterdi ki güler yüzle, gülerek bu eğitim seminerini tamamlayalım. Hepimizin şehitleri var kan ağlıyoruz. İnşallah bu günleri bir daha yaşamayacağız. Şehitlik mertebesine ulaşanlara rahmet diliyorum, yaralılarımıza, gazilerimize geçmiş olsun diyorum. Bu kötü şartlarda dış güçlerin ülkemizde oynadığı oyunlar üzerinde bizim daha çok birbirimize kenetlenmemiz lazım. Biz kardeşiz. Bu ülkede beraber yaşayacağız.” dedi.

Mesleğin zorluklarından bahseden Yılmaz, pazarcıların, seyyar satıcıların, simitçilerin ve milli piyangocuların sokaklarda para kazandıklarını ve tüm soğuğu bu esnaf grubunun çektiğini vurguladı.

Yapılacak olan eğitimin ülkemize ve pazarcılara hayırlar getirmesini temenni eden Yılmaz, kazasız belasız yeni bir yıl dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Müşteri memnuniyeti, insan ilişkileri ve hijyen konularında yapılan eğitim programının ilk etabında, Psikolojik Danışman olan Kadir Akbulut insan ilişkileri ve eğitimi konularında bilgiler verdi.

İletişimde temel ihtiyaçlar başlığı altında, zamanı yapılandırma, kabul ve yerleştirme alt başlıklarından bahseden Akbulut, geri çekilerek yaşamamak gerektiğini, çevremizin farkına vararak hayatı adımlamak gerektiğinden bahsederken, ilişkinin ilk adımının karşındakini selamlamak olduğunu vurguladı.

Kadir Akbulut’un, eğitim sürecine esnafın aktif katılımını sağlaması ve esnafla karşılıklı konuşmalara yer vermesiyle insan ilişkileri eğitimi, hem eğitici hem de keyifli geçti.

İnsan ilişkileri eğitiminin ardından gıda satışı yapan pazarcı esnafına “Yiyecek İçecek Hizmetlerinde Hijyen Eğitimi”  vermek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Küçükçekmece Mesleki Eğitim Merkezi eğitmenlerinden Coşkun Yavuz kürsüye geldi.

Hijyen eğitiminin yasa gereği zorunlu olduğunu ve bu kapsama giren esnafların sertifika alması gerektiğini belirten Yavuz,  bir çok esnafın bu eğitimi henüz almadığını, denetimlere başlandığında esnafın cezalara maruz kalmaması ve mağdur olmaması için bu eğitimlerin en kısa zamanda alınması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 5 Temmuz 2013’te çıkardığı yasa gereği, esnafın ve yanında çalışanların bu eğitime katılması gerektiğini söyleyen Coşkun Yavuz, esnafın bilmeyen esnafları da bilgilendirmesi gerektiğini, esnafın bireysel başvurularda bulunarak da Hijyen Eğitimi alabileceğini sözlerine ekledi.

Esnaftan sertifikalar için gerekli evrakların alınmasının ardından eğitim semineri sona erdi.

İlgili Fotoğraflar

23 Aralık 2016 Cuma | 2674 Görüntülenme

İlgili Kategori: Haberler

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler