Beylikdüzü Pazarcı Esnafı Ayaklandı

Beylikdüzü Pazarcı Esnafı Ayaklandı

Beylikdüzü’nde Pazar günü açılan Beylik Pazarı, belediyenin isteği üzerine bölgedeki Çarşamba pazarına taşınmak isteniyor. Esnaf ise bu duruma tepkili. Pazar ve Çarşamba günü açılan pazarları aynı çatı altında toplanmasını istemeyen esnaf, belediye önünde eylem yaptı. İstanbul Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün, Pazar ve Çarşamba pazarcılarını karşı karşıya getirecek bir düzenlemeye kesinlikle karşı olduklarını belirtti ve halk oylaması yapılmasını istedi.

Beylikdüzü’ndeki pazarcı esnafı birkaç haftadır ayakta. Pazar yerlerinin ellerinden alınmak istendiğini söyleyen esnaf, belediye binası önünde yürüdü. Esnafın yürüyüşüne, Pazar yerinin değişmesini istemeyen bölge halkı da destek verdi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle çatısı çöken Beylik Pazarı’nın tahliye etmek isteyen belediye, pazarı; Çarşamba günü kurulan, Adnan Kahveci Mahallesi’ndeki kapalı Pazar alanına taşımak istiyor. Beylik Pazarı’nın çatısındaki göçük nedeniyle 2 haftadır Pazar kurulamazken, esnafın yaşadığı mağduriyet, onları isyan noktasına getirmiş durumda. 

Eylemde konuşan İstanbul Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün, neden taşınmak istemediklerini şöyle açıkladı:” Pazar ve Çarşamba günü tezgâh açan esnafı bir araya getirirsek, iki esnaf da büyük zarara uğrar. Büyük gelir kaybına uğrarlar. Allah korusun iki esnaf grubu arasında bir çatışma bile çıkabilir. Bölge halkı da büyük mağduriyet yaşıyor. Beylik Pazarı 7 sene önce açılmış yeni bir Pazar. Esnafımız en az 30-40 bin TL ödeyerek, tezgâhlarını satın aldılar. Burada bir kazanılmış  hak söz konusu. Şimdi çatıdaki bir göçük bahane edilerek, Pazar yerini taşımak istiyorlar.

HALK OYLAMASI YAPILSIN

Belediyenin sürekli “Esnafı mağdur etmeyeceğiz” şeklinde açıklamasına karşın, belediye yetkilileri taşınma konusunda ısrarcı olduklarını, Pazar alanına belediye binası ve sosyal donatılar inşa etmek niyetinde olduklarını ifade ediyorlar.  Mesut Şengün, halk oylaması yapılarak, Pazar yerine ilişkin son kararı vatandaşın vermesini teklif etti. Şengün, Pazar yeri taşınsın mı? Yerinde mi kalsın? Şeklinde halka sorulması gerektiğini ve sandıktan çıkacak karara saygılı olacaklarını dile getirdi.

İlgili Fotoğraflar

İlgili Videolar

6 Mart 2015 Cuma | 2638 Görüntülenme

İlgili Kategori: Haberler

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler