Başyazı

Değerli Pazarcı Arkadaşlarım,

Ülkemizinde yer aldığı bölgenin, bir savaş tehdidi altında olduğu, Amerika’nın petrol yataklarına sahip olmak uğruna bölgemizde yarattığı savaş ortamının, bölgeyi kan, acı ve gözyaşlarına boğacak olması, Uluslararası sermayenin varlığını sürdürmesi uğruna, uyguladığı vahşi kapitalizmin, ülkemiz ve bölge halkını ezerek, sömürerek, yaşatmaya çalıştığı düzenin hiç bir yasa tanımaması, Birleşmiş Milletler kararlarını beklemeksizin, Amerika’nın bölgeye asker yığarak, savaş çığlıkları atması, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de savaş karşıtları tarafından tepkiyle karşılanmaktadır.

Bizde İstanbul’da pazarcılıkla uğraşan, meslek örgütü olarak, 150.000 pazarcı, 1.500.000 pazarcı ailesi ve yakınları adına Savaşa Hayır kampanyasına destek oluyoruz. Irak’ta onbinlerce sivilin hayatını kaybedeceği, petrol şirketlerinin çıkarları uğruna, çocukların öleceği bu savaşa, tepkimizi en yüksek şekilde duyurmalıyız.

Savaş karşıtı bu mücadelenin büyütülmesi, etkin kılınması, savaş olmazsa iyi olur, fakat eğer olacaksa da, bölgenin yeniden şekillenmesi sürecinde, Türkiye masanın dışında kalmamalı diyen fırsat düşkünlerine de bir cevap olacaktır.

Savaşın insani boyutlarının yanında, ülkemize yükleyeceği, ekonomik boyutlarının da düşünülmesi gerekmektedir. Zaten ekonomik kriz nedeniyle yoksulluk ve açlık sınırında olan işçinin, memurun, köylünün, emekli ve esnafın, savaş senaryolarından itibaren daha bir ekonomik, çıkmaz içersine girdiklerinin, en büyük kanıtı ve göstergesi pazar yerleridir.

Değerli pazarcı arkadaşlarım, ülkemizde daha öncede birçok ekonomik kriz nedeniyle vatandaşın düşen alım gücü, pazarlarımızda bu denli hissedilmemişti, fakat savaş senaryoları, yoksul ve orta kesimin alışverişte vazgeçemediği pazar yerlerinde de etkisini görülmedik ölçüde göstermiş, halkımız alışveriş yapamaz hale gelmiş, bunun sonucu olarak, pazarcı esnafıda masrafını çıkaramadan akşam tezgahını toplar duruma düşmüştür.

Bu sayımızda “Savaşa Hayır” başlığıyla çıkarken; halkımızın-esnafımızın, bir lokma kalan ekmeğinede, petrol uğruna kan doğranmasına karşı duruşumuzu göstermek istedik. Çok geç olmadan, 2. Dünya savaşının izlerinden henüz kurtulamayan yaşlı dünyamızın, 3. Dünya şavaşına sürüklenmesine Dur denilmelidir.

Türkiye’nin savaş istemediği artık toplumun tüm katmanlarının ortak görüşüdür. Bu çerçeve içerisinde tüm pazarcı esnafımızın, yaklaşan Mübarek Kurban Bayramını şimdiden kutlar, savaşsız bir dünyada hepinize mutluluk ve esenlikler dilerim.

1 Ocak 2003 Çarşamba | 381 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 3.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler