Aklın Yolu Birdir, Bir Kez Daha Kanıtlandı

1968 yılından bu yana Beşyüzevler Salı Pazarı civarında ikamet ediyorum. Gönlüm pazarın kaldırılmasından yana değil ama Habibler-Vezneciler metro hattı dolayısı ile pazarın bir başka yere naklinin zorunlu olduğuda bir gerçek. Bu naklide en uygun ve olumlu bir şekilde Pazarcılar Odası - Pazarcı Esnafı ve Belediye'nin diyalogları çözer. Kesinlikle alınacak kararlar pazarcı esnafı lehine olacaktır.

G.O.Paşa Belediye Başkanı Sn, Sadullah ATA, oda başkantmız Sn, ŞENGÜN’le yaptığı ve bizimde ''Pazarcı" da yayınladığımız görüşmede böyle söylüyordu. (06/01/2003)

O görüşmede Sadullah Başkanla, yaptığımız bu görüşmede olumlu ayrılmıştık. Pazarcı esnafının sorunlarını bu yeni ve genç başkanın çözeceğinden en azından söyleminden umutlanmıştık.

- Heyhat...

Vezneciler - Sultançiftliği (tramvay) raylı sistem güzergahının yapımı esnasında eski Edirne Asfaltı üzerinde oluşacak trafik yoğunluğunun trafik sirkülasyonuna neden olacağı, dolayısıyla Akdeniz caddesi ve Beşyüzevler caddesinin trafiğe açık tutulmasının gerekliliğinin bilincindeyiz. (Pazarımız bu cadde üzerinde kurulu idi.) Bilincindeyiz de, pazarımız taşınırken, pazarın güzergahı belirlenirken, esnafın mağdur edilmeyeceği, oluşacak yeni ortamı belirlerken pazarcının odası - esnaf - belediye ortak komitesi olacağı garantisi nerede kaldı?.. Bu nasıl riyadır ki!., görüşmemizin ardından iki ay geçiyor ve habersizce 17.Mart.2003 tarihinde görevlilerinizce yeni pazar yeri (paşa çayırı caddesi) çiziliyor, 18.Mart’ta hiçbirşeyden habersiz pazara, eski yerine açmaya çalışan esnafa, buyrun Paşa Çayırına deniliyor ve Odaya da lütfen haber verilerek, yeni pazar budur deniliyor.

- Oldu mu Başkan ATA?...bu nasıl işbirliği ve neden bu oldu-bitticilik, yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Bu krizde, bu savaş ortamında, ekmeğini aslanın midesinde bile bulamayan esnafın, birde ekmek teknesini tam ortadan ikiye bölüp bu sana yeter demenin mazereti “Pazar sığmıyor” olamaz.

-Sordunuz mu esnafın odasına?

-Topladınız mı komisyonu?

-Hangi çağda yaşıyoruz?

Esnafın sessizliği-tevekkülü; ekmeği söz konusu olduğunda feryada dönüşür, bilmiyor muydunuz?

 ...ve dönüştü...            .

18 Mart’ta tezgahını açmadı esnaf, yürüdü Belediyeye “Pazarlar Ekmeğimiz” diyerek. Belediyenin bahçesinde toplandı ve" bekleyişe girdi, Oda Başkanımız ŞENGÜN ve yöneticilerimiz Belediye Başkanının yanına çıktı, yapılan hataları düzeltmek, haksızlığı anlatmak, doğruyu göstermek ve herşeye rağmen “Diyalog”u yeniden tesis etmek adına...fakat Belediye Başkanımız makamında ya yok, ya da tabi ki bilemiyoruz, bildiğimiz bu genç başkanımız Sn, ATA’nında esnafın içinden geldiği, ama içinden geldiği esnafın yanında, en azından huzuruna çıkacağımız makamında yok...

Bekliyoruz...esnaf her geçen saat kalabalıklaşarak “Ekmeğine Saygı” adına cevap bekliyor, hava ayaz, soğuk farketmez, esnaf alışkın, polisler geliyor, bakıyor es.nafa onlarda başlıyor beklemeye, müdahale yok, anlıyorlar esnafın “Ekmek” derdini, pankartlar açılıyor; “Siirt te Başbakana ulaştık, burada Başkana ulaşamıyoruz”, “ya hakkımız-ya canımız”

...ve bu haklı direniş saatler sonra meyvesini veriyor, en azından diğer yetkililer ve nihayet Başkan...yeni yerleşim planını bir kez daha gözden geçirmek ve mağduriyetleri gidermek adına oda başkanımız Mesut ŞENGÜN’le anlaşıyorlar. Eksik kalan tezgahlara yeni iki sokak (282. sokak, 283. sokak) verilerek, kısmen de olsa mağduriyetler gideriliyor.

 25.Mart'ta pazar “Paşa Çayırı caddesinde” yeni iki sokakta müşterinin hizmetine giriyor.

-Karşılıklı iyi niyetin ya da “Diyalog” un sonuç getirdiğini pratik bir kez daha ispatlıyor. Bu arada olayın çözümünde bizden katkılarını esirgemeyen Siirt Seçim Koordinasyonu Merkezi Başkanı ve Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Sn, İsmail Hakkı TURUNÇ’a da pazarcı esnafı adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

1 Mart 2003 Cumartesi | 1613 Görüntülenme

İlgili Kategori: Pazarcı 4.Sayı

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler