Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcı Esnaf Buluşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcı Esnaf Buluşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Pazarcılar Meyveciler ve Sebzeciler Federasyonu üyeleri ile pazarcı esnafının sorunlarının ele alındığı toplantıda bir araya geldi.

ATO Congresium’da gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında, pazarcı esnafının meselelerinin ele alınacağı çalıştayın başarılı geçmesi ve hayırlara vesile olması dileğini ifade ederek, “Sizlerin vasıtasıyla ülkemizin her ilinde, ilçesinde, mahallesinde fedakârca hizmet veren pazarcı esnaflarımızın tamamına hayırlı, bereketli kazançlar temenni ediyorum” dedi.

“SİZİN MESLEĞİNİZ, PEYGAMBERİMİZİN ‘RIZKIN ONDA DOKUZU TİCARETTEDİR’ DİYE BUYURDUĞU MESLEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan pazarcılığın, insanların toplu olarak yaşamaya başladıkları dönemlerden beri var olan, dünyanın en eski ve en muteber mesleklerinden birisi olduğunu söyledi: “Peygamberimizin ‘Rızkın onda dokuzu ticarettedir’ diye buyurduğu meslek, işte tam da sizin mesleğinizdir. Yine Peygamberimizin, ‘Hiçbir kimse kendi elinin emeğinden daha hayırlı bir lokma yememiştir’ diye ifade ettiği meslek de, sizin mesleğinizdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  pazarcı esnafının, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine, pazardaki her şeyini topladığı ana kadar, yaz-kış demeden, yağmur-çamur demeden, alın teriyle, emeğiyle çalıştığını ve bu gayretiyle, hem kendi rızkını temin edip, hem de her evde ihtiyaç duyulan sebzeyi, meyveyi muntazaman ve en taze şekilde insanımıza ulaştırdığını anlattı.

“PAZAR KÜLTÜRÜNÜ MUTLAKA YAŞATMALIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazarcı esnafına, “Siz pazarcı esnafının reklamı olmayabilir, gösterişli binaları, kocaman tabelaları, şatafatlı vitrinleri, özel tasarımlı ambalajları olmayabilir. Ama sizin, milletimizin gönlündeki yeriniz, inanın, bunların hiçbiriyle mukayese kabul etmez. Bunun için pazar kültürünü mutlaka yaşatmalıyız” diye seslendi. Gönlündeki pazar yerlerinin, haftanın diğer günlerinde de farklı amaçlar için kullanılabilecek, çatısıyla, aydınlatmasıyla, otoparkıyla, sosyal tesisleriyle hem esnafımıza, hem milletimize yakışan pazar yerleri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelerin bu yönde gayretleri olduğunu, gittiği illerdeki toplu açılış törenlerinde, sık sık böyle modern pazar yerlerinin açılışlarını yaptığını, belediye başkanlarına da bu konuda tavsiyede bulunduğunu söyledi.

“PAZAR KÜLTÜRÜNÜN MUTLAKA DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUM”

Ancak, bunların yetersiz olduğunu da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda belediyelerimiz daha gayretli olmalı. Sizler de, belediyelerimizi bu konuda teşvik etmeli, birlikte çaba göstermelisiniz. Bu şekilde, alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasından kaynaklanan sıkıntılarla da baş edilebileceğine inanıyorum. Çünkü, biraz önce ifade ettiğim gibi, sizin milletimizle bir gönül bağınız var. Bu bağı, modern imkânlarla teçhiz ederek, karşılıklı fayda esasına dayalı olarak güçlendirmelisiniz. Pazar kültürünün önemine samimiyetle inanan ve bu kültürün mutlaka devam etmesini isteyen birisi olarak, Cumhurbaşkanı sıfatıyla, bu yöndeki çabalarınıza destek olacağımı bilmenizi isterim” dedi.

İlgili Fotoğraflar

İlgili Videolar

25 Mart 2015 Çarşamba | 2025 Görüntülenme

İlgili Kategori: Haberler

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler