Pazarcılar, Bakırköy'de Bağırarak satış yapacak

Pazarcılar, Bakırköy'de Bağırarak satış yapacak

Bakırköy Belediyesi ve İstanbul Pazarcılar Odası tarafından yenilenen Yeşilköy Çarşamba Pazarı hizmete açıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, pazarcıların satış yaparken bağırmasının engellenmesini saçmalık olarak yorumladı. Pazarın açılışına CHP milletvekilleri Mevlüt Aslanoğlu ile Sebahat Akkiraz da katıldı.

Yeşilköy’de bulunan ve 18 bin metrekare alan üzerine kurulu Yeşilköy Çarşamba Pazarı yenilenerek yeniden hizmete girdi. pazarın açılışını yapan Bakırköy Belediye Başkanı Erzen, İstanbul’da 358 semt pazarı olduğunu anımsatarak bunların 14’ünün alanda olduğunu ve 5 tanesinin ise Bakırköy’de hizmet verdiğini ifade etti. Bakırköy’de bulunan 5 semt pazarının sokaktan kurtarıldığını kaydeden Erzen, “Hepsi trafiği etkilemeyecek alanlara alındı. Bakırköy, pazarlarıyla AB’ye girmiştir.” dedi.

Pazarcıların satış yaparken bağırma yasağına değinen Erzen, “1 Ocak 2012 tarihinden itibaren AB normlarına uyalım diye çıkartılan Yeni Hal Yasasıyla pazarcıların bağırmasının engellenmesini tamamen saçmalık olarak buluyorum. Pazarcıların vatandaşları rahatsız etmeden bağırmaları bir ritüeldir. Yurttaşlarımız belirli bir samimiyeti bulduğu için pazarlara geliyor. AB ülkelerinden İspanya’ya, Portekiz’e gidin pazarlarda bağıran pazarcıları görürsünüz. Yeni hal kanunuyla ürünlerin üzerine kimlik kartı uygulamasını ise doğru buluyorum.” diye konuştu.

İstanbul Umum Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Mesut Şengün ise pazarcıların bağırmasını engelleyerek hizmet yapılamayacağını ve bu uygulamaya karşı çıktıklarını söyledi. Yasanın engellenmesi için çalışacaklarını anlatan Şengün, “Her pazarcı esnafımız tepki olarak 50 TL’yi vererek bağırmaya devam edecek.” dedi.

4 Ocak 2012 Çarşamba | 1959 Görüntülenme

İlgili Kategori: Haberler

Facebook
PAZARLAR
ÜYELİK İŞLEMLERİ
YILLIK AİDATLAR
İSO
Etiketler
Twitter

Benzer İçerikler